O autorze
Ur. 1984, dziennikarz i działacz społeczny, twórca magazynu "W Punkt"; przez kilka lat redagował w "Gazecie Wyborczej" i "Przeglądzie Powszechnym", współpracuje z pismem "Kontynenty", należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Oddział Warszawski), współpracuje z Kołem Naukowym Obserwacji Polskich Mediów na Uniwersytecie Warszawskim, działa na rzecz polsko-litewskiego pojednania.

Zademonstruj solidarność z więźniami politycznymi w Azerbejdżanie!

Prezydent Azerbejdżanu Ilham  Aliyev 1 lipca
Prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliyev 1 lipca Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony prezydenta
W najbliższy czwartek, 7 sierpnia o 18 przed Ambasadą Azerbejdżanu w Warszawie, przy ul. Zwycięzców 12 odbędzie się demonstracja solidarności z więźniami politycznymi w tym kraju, w szczególności z Leylą Yunus oraz Rasulem Jafarovem, którzy zostali aresztowani w zeszłym tygodniu. Przyjdź!

– Gdy oczy świata zwrócone są ku Ukrainie, obok nas powstaje jedna z najgorszych dyktatur. Władze Azerbejdżanu skrupulatnie pozbywają się opozycji politycznej i społeczeństwa obywatelskiego. Korzystając z kryzysu na Ukrainie oraz w obawie przed podobnym „powstaniem” w kraju, w ostatnich miesiącach władze nasiliły represje. Organizacje pozarządowe z Baku szacują, że ponad sto osób jest więzionych ze względów politycznych – pisała Dominika Bychawska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Przeczytaj jej tekst w NaTemat.pl i dowiedz się, o co chodzi!

Leyla Yunus od lat działała na rzecz praw osób wywłaszczanych w Baku i pojednania azersko-ormiańskiego. Rasul Jafarov zasłynął z organizacji kampanii „Śpiewaj dla demokracji”, która miała zwrócić uwagę na brak poszanowania praw podstawowych w Azerbejdżanie w czasie organizowanego w Baku finału Eurowizji w 2012 roku. Działał na rzecz przyjęcia rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy na temat więźniów politycznych, prowadząc regularnie ich rejestr. Teraz sam stał się takim więźniem.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka od stycznia 2014 r. realizowała wraz z organizacją Rasula Jafarova wspólny projekt wsparcia dla obrońców praw człowieka w Azerbejdżanie.

Więcej informacji o represjach wobec społeczeństwa obywatelskiego w Azerbejdżanie przeczytaj na stronie Fundacji Helsińskiej.

Podczas demonstracji, uczestnikom zostaną rozdane transparenty i koszulki z hasłami na rzecz uwolnienia więźniów politycznych.

Przekaż dalej w swoich społecznościach!
Trwa ładowanie komentarzy...